چاپ کردن این صفحه

استفاده بالقوه از هواپیماهای بدون سرنشین در هشدار زودهنگام و کنترل پیشگیرانه هجوم ملخها (بخش سوم)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
استفاده بالقوه از هواپیماهای بدون سرنشین در هشدار زودهنگام و کنترل پیشگیرانه هجوم ملخها (بخش سوم) - 5.0 out of 5 based on 1 vote

1.    پیشنهاد پروژه

3-1-   پیشینه

3-1-1. کنترل پیشگیری هجوم ملخها

هدف کلی از کنترل پیشگیرانه این است که برای کاهش خطر و تأثیرات هجوم ملخها و در نتیجه به مبارزه با گرسنگی و فقر با حفاظت از محیط زیست کمک کند.

برای رسیدن به این هدف، استراتژی کنترل پیشگیرانه بر سه پایه استوار است:

هشدار زودهنگام: از طریق بهبود ظرفیت های نظارت و پیش بینی که با استفاده از آخرین فن آوری ها برای محدود کردن و اولویت بندی مناطق مورد نظر، اطمینان از جمع آوری و انتقال اطلاعات قابل اطمینان در کوتاهترین زمان ممکن و ارائه هشدار های به موقع و دقیق است؛

واکنش سریع: به وسیله یک واحد کنترل ملخها که به طور کامل آموزش دیده اند، به خوبی تجهیز شده و به خوبی تأمین مالی شده است، که از برنامه ریزی احتمالی و روش های استاندارد برای کنترل عملیات موثر، به موقع و مطمئن استفاده می کند؛

تحقیق عملیاتی و موثر: برای رفع مشکلات عملیاتی ناشی از بررسی ملخها و مامورین کنترل در این زمینه و سایر چالش های اجرای استراتژی کنترل پیشگیرانه.

3-1-2. چالش های کنترل پیشگیری از هجوم ملخها

منطقه توزیع تجمع ملخها بسیار گسترده است که شامل صدها هزار کیلومتر مربع در بیابان است
که اغلب دسترسی به آنها دشوار است و اخیرا به طور فزایندهای ناامن شده است. این عوامل تاثیر قابل توجهی در توانایی شناسایی و نظارت بر تمامی مناطق پنهان جهت تولید مثل دسته ملخها را دارد.

تدارکات لازم برای قرار گرفتن در محل، بسیار سخت و پر دردسر بوده و نیاز به بسیج قابل توجه منابع مالی بمنظور اعزام تیم های نظرسنجی به صورت منظم در مزارع و اطمینان از پوشش گیاهی بهتر در مناطق خطرناک را دارد. استفاده از تصاوير ماهواره اي به تشخيص، محدود کردن و اولويت بندي مناطقي که ممکن است شامل ملخ ها باشد، کمک می کند، اما راه حل ممکن است به تشخيص و پیداکردن گياهان نازک یک ساله باشد که ملخ ها آنها را ترجيح مي دهند و تصويربرداري ممکن است دير اماده بشود جهت استفاده تا بتواند به واحدهاي کنترل ملخها و تیم های نطرسنجی. حتی در بهترین حالت، مناطقی شناسایی شده که در تیم های تحقیقاتی بر روی زمین بررسی می شوند، می توانند گسترده و دشوار باشند. بنابراین، مهم است که فناوری های جدید را در اختیار داشته باشیم و ابزارهای تکمیلی را برای ساده تر کردن عملیات نظارت و کنترل حمله ملخها اجرا کنیم.

3-1-3. پهبادها

استفاده از وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (ناوهای متحرک) که به طور معمول هواپیماهای بدون سرنشین نامیده می شود، می تواند ابزار بالقوه نظارت بر زیستگاه بیابان، هشدار زودهنگام و کنترل سریع و کاهش هزینه های عملیات نظارت و کنترل باشد. این موضوع مطالعه توسط دانشگاه واگنینگن (Wageningen) هلند در سال 2015 تایید شد.

چندین سناریو بالقوه برای استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در قطعنامه های فضایی مختلف وجود دارد که در ماتریس زیر نشان داده شده است.

منطقه گسترده
(حدود 50-100 کیلومتر)
ویژگی محل
(تا 5 کیلومتر)
پوشش گیاهی سبز
تایید پوشش گیاهی سبز در مناطق وسیع زیستگاه های همگن یا ناهمگن
تأیید میزان نواحی محوطه ای از پوشش گیاهی سبز در وادی ها، دره ها و دشت ها
سازگاری پرورش
تایید مناطق وسیع که مناسب جهت تولید مثل(خاک شنی مرطوب با پوشش گیاهی سبز)
تایید مناطق محلی که مناسب برای پرورش (خاک شنی مرطوب با پوشش گیاهی سبز) هستند، تایید کنید
تشخیص ملخها
شناسایی حشرات جهنده متمرکز و جمعیت بالغ در مناطق وسیعتر
گروه ها، باند ها، گروه ها و گروه های بالغ را در گیاهان طبیعی و محصولات کشاورزی شناسایی کنید
کنترل عملیات
قابل اجرا نیست
سم پاشی دقیق آفت کش های زیستی و شیمیایی جهت هجوم منحصر به فرد

خواندن 2037 دفعه