AgriTech نروژ : مبارزه در سنگین وزن ها

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در طول آخرین اجلاس جهانی نوآوری AgriTech در لندن که یکی از پیشگامان کنفرانس برای جامعه فن آوری کشاورزی است، ۵ مورد از ۱۳ استارت آپی که به نمایش گذاشته شد، نروژی بود.

نروژ یکی از تولید کنندگان پیشرو در زمینه تولید محصولات کشاورزی در جهان از نظر حجم تولید نیست و به احتمال زیاد هرگز نخواهد بود. فقط حدود 4 درصد از کل زمین های زمینی آنها زمین های زراعی قابل کشت است و کمتر از 3 درصد آن مزا ع فعال هستند. پس چرا این کشور کوهستانی کوچک ایده های زیادی در مورد کشاورزی نوین با توجه به پتانسیل کمی که در این کشورهست، دارد؟

نروژ خانه یکی از سریع ترین اکوسیستم های در حال رشد استارت آپی در اروپا است که ممکن است به تکنولوژی کشاورزی تبدیل شود. در حالی که از لحاظ وسعت زمین های کشاورزی کوچک است، کشاورزی در نروژ برجسته است، در سراسر مناطق ساحلی کشور، از کوه ها ی بلند، جنوب سرد و شمال، یخ زده است و همین امر سبب شده تا کشاورزی در ذهن بسیاری از کارآفرینان فناوری وجود داشته باشد.

مدیریت کوهستان

فناوری که NoFence ، که در World AgriTech ارائه داد، نه تنها تلاش برای حل یک مشکل برجسته که در مناطق کوهستانی نروژ ، بلکه همچنین برای دیگر نقاط جهان نیز بود: حصار (فنس).

بنیانگذار و موسس NoFence، یک کارآفرین و دامدار ساحل غربی میباشد که یک فناوری را توسعه داده است که به دامدار اجازه می دهد با استفاده از یک "حصار مجازی" بز، گوسفند یا گاو خود را محصور کند. راه حل شامل یک فرسنتده گردنی GPS برای حیوانات و رابط کاربری گوشی هوشمند است. این تکنولوژی در حال حاضر به بیش از 2500 مشتری فروخته شده است.

حقیقت این است که نفوذ گوشی های هوشمند در نروژ 91 درصد (2017) است و نروژ که بهترین پوشش پهن باند موبایل در جهان را دارد مکان مناسبی برای توسعه و تجاری سازی این فناوری کرده است.

یکی دیگر از شرکتها Soilsteam International که در AgriTech نیز معرفی شده بود، توسط گروهی از کشاورزان تاسیس شد که خواستار حذف یا استفاده حداقلی از آفت کش های مصنوعی در تولید مواد غذایی بودند. راه حل هوشمندانه آنها استفاده از بخار آب بود.

این شرکت تیمی با همکاری صنایع محلی، دانشگاهی و بخش فناوری ایجاد نمود که این تیم یک فناوری استفاده از بخار آب در زمین را توسعه دادند که مبارزه با قارچ ها، نماتدها و دانه های علف های هرز تا عمق 30 سانتی متری را امکان پذیر کرد و عملکرد این فناوری در آزمایشات مزرعه شاهد در تابستان 2018 باعث افزایش عملکرد سبزیجات مانند هویج به بیش از 40٪ شد و عملکرد این فناوری را اثبات کرد.

به تازگی UC Davis Universityدر کالیفرنیا برنامه هایی را که برای توسعه یک راه حل مشابه در پیش گرفته بود متوقف کرد و به جای آن تجهیزات مورد نیاز خود را از شرکت Soilsteam Internationalخرید و همزمان متقاضیان تجاری این فناوری رو به افزایش است.

خط اول کود

سومین شرکت ارزشمند این لیست N2Applied است ، میراث خود را از یک موفقیت بزرگ صنعتی تولید کننده کود درنروژ دارد. در سال 1905، Norsk Hydro( با نام فعلی YARA )، یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده کود حال حاضر جهان براساس ترکیبی که از دسترسی به منابع آبی فراوانی و اختراع تکنولوژی قوس الکتریکی تأسیس شد که کود نیتروژن را از هوا تأمین می کند N2Applie یک نسخه مدرن از فرایند قوس الکتریکی را توسعه داده است که تولید نیتروژن را با صرف انرژی کم و با صرفه بالا دریک دستگاه به اندازه یخچال خانگی امکان پذیر ساخته است. این تکنولوژی می تواند در مزارع مستقر و مور استفاده قرار گیرد، قدرت بالقوه زنجیره ارزش اقتصادی کود را مختل می کند و کشاورز را در موقعیت برتر قرار می دهد. این شرکت چندین دستگاه را جهت تست مشتریان پیشرو نصب کرده است و ۷ میلیون یورو سرمایه جهت توسعه از سرمایه گذاران دریافت نموده است.

آمادگی روباتیک

صنعت نفت و گاز دریایی نروژ با تقاضای خود برای فناوری های روباتیک، و همچنین پیشرو و موتور محرک و در تمامی زمینه های صنعتی ، پایه خوبی برای توسعه مهارت های علمی و صنعتی در این زمینه در نروژ بوده است

شرکت Saga Robotics استارت آپ Agritech است که این سنت دریای را ادامه خواهد داد.

Saga Robotics یک روبات مدولار بسیار متنوع و انعطاف پذیر را ایجاد کرده که می تواند برای انجام دادن کارهای مختلف در زمین های باز،ه باغ ها، گلخانه ها و سازه های پلی اتیلنی ، سازگار باشد.این اولین مورد استفاده تجاری برای ربات به عنوان حامل قفسه های نور UV در یک گلخانه و مزرعه است که دوز مشخصی از نور UV به منظور کاهش عفونت های قارچی به محصولاتی مانند توت فرنگی، گوجه فرنگی، خیار و سایر محصولات می تاباند و جایگزین مناسبی برای قارچ کش های شیمیایی است. این درمان باید در تاریکی و به آرامی و با سرعت ثابت انجام شود، شغل مناسب برای یک ربات.

آگاهی آبزی پروری

بخش دیگری که نروژ در حال پیشرفت های تکنولوژیکی بزرگی در آن است، یافتن منابع جایگزین پروتئینی برای تغذیه ماهی و خوراک دام است. در حالی که نروژ یک کشور کشاورزی کوچک است که تقریبا هیچ گونه صادراتی در این زمینه ندارد، غول تولید کننده ماهی است نروژ بزرگترین صادر کننده ماهی جهان پس از چین است و تا حد زیادی بزرگترین صادر کننده ماهی Atlantic Salmon است و ماهیگیری و پرورش ماهی یکی از مهمترین بخش های صنعتی در نروژ است.

پروژه های تحقیقاتی دولت نروژ “Foods of Norway” و "NorZymeD" جلبک دریایی، چوب و سایر منابع داخلی را جایگزین سویا وارداتی به عنوان منبع اصلی پروتئین برای خوراک برای صنعت ماهی می کند ایده این است که از طریق فرآیندهای biorefining و فرآیندهای آنزیمی، ، می توان این منابع فراوان را به خوراک غنی از پروتئین با کیفیت بالا تبدیل کرد. نتایج اولیه نشان می دهد که این یک چشم انداز بسیار واقع گرایانه است.

شاید نویدبخش ترین استارت آپ در این عرصه، CageEye باشد. این شرکت راه حل هایی را برای شناسایی مکان هایی برای تولید ماهی سالامون در قفس در هر زمانی داده است. اگر اکثریت ماهی در سطح در حال شنا باشند نشان می دهد که آماده تغذیه هستند و زمانی که بیشتر ماهی ها در عمق آب شنا می کنند، وقت آن است که میزان خوراک توزیعی کم شود. این فن آوری به اپراتور فرصت کنترل صحیح فرآیند تغذیه با دقت بیشترو همچنین صرفه جویی در هزینه و کاهش دور ریز مواد بسایر مغذی به محیط زیست را می دهد.

پتانسیل AgriTech نروژ

نروژ هر چند در مقایسه با قدرتهای بزرگ جهانی کشاورزی کوچک است، همچنان نشان خواهد داد که یک ملت به زمین های زیادی نیاز ندارد تا کشاورزی را متحول کند.

صنعت نفت و گاز، که نروژ را تبدیل به کشور ثروتمندی نموده است، صنعت پایداربرای آینده نیست و شاید تولید نوع دیگری از انرژی ( نوع خوراکی) آن کشور کوهستانی کوچک را به تسخیر درآورد.

خواندن 1511 دفعه