انواع خطرات سرمایه گذاری

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

انواع خطرات سرمایه گذاری

هنگامی که شما سرمایه گذاری می کنید، در معرض انواع مختلف ریسک هستید. یاد بگیرید چگونه خطرات مختلف بر روی بازده سرمایه گذاری تاثیر می گذارد.

9 ریسک سرمایه گذاری

۱) خطر بازار

خطر کاهش ارزش سرمایه گذاری ها به دلیل تحولات اقتصادی یا رویدادهای دیگر که بر کل بازار تاثیر می گذارد. انواع اصلی ریسک بازار عبارتند از: خطر سهام، نرخ بهره و ریسک ارز

خطر سهام: به سرمایه گذاری در سهام گفته می شود. قیمت بازار سهام همیشه بسته به تقاضا و عرضه متفاوت است. خطر سهام به دلیل کاهش ارزش بازار سهام است.

نرخ بهره: به سرمایه گذاری بدهی مانند اوراق قرضه گفته می شود. خطر این نوع سرمایه گذاری از دست دادن پول به دلیل تغییر نرخ بهره است. برای مثال، اگر نرخ بهره افزایش یابد، ارزش بازار اوراق قرضه کاهش خواهد یافت.

ریسک ارز: زمانی که شما سرمایه گذاری های خارجی انجام می دهید، خطر در این نوع سرمایه گذاری از دست دادن سرمایه به دلیل جنبش در نرخ ارز است. (نرخ مبادله) برای مثال، اگر دلار آمریکا نسبت به دلار کانادا ارزش کمتری داشته باشد، سهام شما در ایالات متحده کمتر از دلار کانادا خواهد بود.

۲) خطرات نقدشوندگی

هنگامي که ميخواهيد پول خود را به دست آوريد، خطر ناتواني در فروش سرمايه گذاري شما با قيمت منصفانه است. برای فروش سرمایه گذاری، ممکن است نیاز به قبول قیمت پایین تر داشته باشید. در بعضی موارد، مانند سرمایه گذاری های معاف از بازار، ممکن است سرمایه گذاری را به فروش نرساند.

۳) خطر تمرکز

تمرکز در سرمایه گذاری خطر از دست دادن کل سرمایه را بالا میبرد به این دلیل که دلیل پول شما در یک زمینه و یا یک نوع سرمایه گذاری متمرکز شده است. هنگامی که سرمایه گذاری های خود را متنوع می کنید، ریسک را نسبت به انواع سرمایه گذاری، صنایع و مکان های جغرافیایی گسترش می دهید.

۴) ریسک اعتباری

خطر این نوع سرمایه گذاری این است که نهاد دولتی یا شرکتی که اوراق قرضه را امضا کرده است به مشکلات مالی برسد و قادر به پرداخت بهره و یا بازپرداخت اصل در زمان سررسید نباشد. ریسک اعتباری مربوط به سرمایه گذاری های بدهی، مانند اوراق قرضه می باشد. با رجوع به رتبه اعتباری اوراق قرضه می توانید ریسک اعتباری را ارزیابی کنید. برای مثال، اوراق قرضه دولتی بلند مدت کانادا دارای رتبه اعتباری AAA است، که نشان دهنده کمترین احتمال خطر اعتباری است.

۵) خطر دوباره سرمایه گذاری

خطر از دست دادن سرمایه گذاری مجدد از درآمد اصلی یا درآمد با نرخ بهره پایین تر. فرض کنید شما یک اوراق قرضه 5٪ را خریداری می کنید. ریسک دوباره سرمایه گذاری در صورت کاهش نرخ بهره تاثیر خواهد گذاشت و شما مجددا باید 4٪ سود به طور منظم پرداخت کنید. خطر پیوستن به سرمایه گذاری نیز در صورت پیوستن اوراق قرضه صورت می گیرد و شما مجبور می شوید که اصل را به کمتر از 5٪ بفروشید. اگر شما قصد دارید که پرداخت های منظم سود یا اصل سرمایه را در زمان سررسید انجام دهید، خطری در دوباره سرمایه گذاری وجود نخواهد شد.

۶) خطر تورم

خطر از دست دادن قدرت خرید، زیرا ارزش سرمایه گذاری شما  با تورم هماهنگ نیست. تورم موجب کاهش قدرت خرید پول در طول زمان می شود. با همان مقدار پول، کالاها و خدمات کمتری را خریداری می کند. ریسک تورم منحصرا بر سرمایه شما تاثیر می گذارد، اگر شما دارایی های نقدی یا بدهی های مانند اوراق قرضه دارید، خرید سهام میتواند سرمایه شما را در مقابل تورم محافظت نماید زیرا اکثر شرکت ها می توانند قیمت های خود را افزایش دهند، بنابراین قیمت ها باید با تورم افزایش یابد. املاک و مستغلات نیز میتوانند سرمایه شما را محافظت نمایند، زیرا مالکان می توانند در طول زمان اجاره ها را افزایش دهند.

۷) خطر افق

ریسک افق سرمایه گذاری شما ممکن است به دلیل یک رویداد پیش بینی نشده باشد، برای مثال، از دست دادن شغل. این اتفاق می تواند شما را مجبور به فروش سرمایه گذاری هایی که انتظار می رود برای مدت طولانی نگه داشته اید، کند. مجبور هستید در زمانی که ارزش آنها پایین است، آنها را بفروشید.

۸) ریسک طول عمر

خطر از دست رفتن پس انداز شما. این خطر مخصوصا برای افرادی است که بازنشسته می شوند یا در حال بازنشستگی هستند.

۹) خطر سرمایه گذاری خارجی

هنگامی که شما سرمایه گذاری های خارجی را خریداری می کنید خطر از دست دادن سرمایه در کشورهای خارجی وجود دارد، برای مثال سهام شرکت ها در بازارهای نوظهور شما با ریسک هایی مواجه هستید که در کشورهای دارای اقتصاد با ثبات وجود ندارد، مثل خطر ملی شدن.

خواندن 3012 دفعه